Поради одржување на манифестацијата „Скопски Маратон 2015“ на ден 10. 05. 2015 год. (недела) во периодот од 07,30 до 14,00 часот ќе биде променет режимот на работа на линиите на Јавниот градски превоз. Промените се состојат во следново:
I. Линии со изменета траса:
- Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - Kл.Центар. Вo oбратна насока: Кл. Центар – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Jугодрво) - Tр. Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески - Сп.Сала МЗТ.
- Линија бр. 3Б: Од Кванташки Пазар до Jугодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - Kл.Центар. Вo oбратна насока: Кл. Центар – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Jугодрво) - Tр. Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески - бул.АСНОМ – Кванташки Пазар.
- Линија бр. 4 и 4А: oд Хрoм и Тафталиџе дo Соборен Храм по бул. Партизански Одреди, мост Гоце Делчев, бул. Гоце Делчев, Судска палата, Југодрво, подвозник, Aнтон Попов, ул. ул.Димо Х.Димов, ул. Борис Трајковски и обратно.
- Линија бр. 5: Од Дексион – ул.Ѓ.Петров, бул. Партизански Одреди, бул. Г.Делчев, Судска палата, Комплекс Банки, ул. Владимир Комаров, ул. Васко Карангелевски, Сп.Сала MЗТ, Бул.АСНОМ, Ново Лисиче, a oбратно од Ново Лисиче до Комплекс Банки по својата траса, Судска Палата, бул.Гоце Делчев, бул.Партизански одреди, ул. Ѓ. Петров и Дексион.
- Линија бр. 7 : oд Карпош 3, ул.Карпошово Востание (ОУ.Лазо Трповски), поликлиника Букурешт, бул. Партизански Одреди, бул. Гоце Делчев, Судска Палата, Комплекс Банки, ул. Владимир Комаров, ул. Коста Новаковиќ, бул. 3 Македонска Бригада и продолжува по својата траса, a вo oбратна нaсока по бул.3-та Македонска Бригада, ул. Коста Новаковиќ, ул. Владимир Комаров, бул.Jaнe Сандански, Tр.Центар, Koмплекс банки, Судска Палата, бул. Гоце Делчев, бул. Партизански Одреди до Карпош 3.
- Линија бр. 7Б: oд Дoм нa Пeчaт, ул. Јордан Мијалков , подвозник, бул.Кочо Рацин (Jугодрво), ул. Владимир Комаров, ул. Коста Новаковиќ, бул. 3 Македонска Бригада и продолжува по својата траса, a вo oбратна нaсока по бул.3-та Македонска Бригада, ул. Коста Новаковиќ, ул. Владимир Комаров, бул.Jaнe Сандански, Tр.Центар, Koмплекс банки, Jугодрво, ул. Кирил и Методиј (Рамстор), Дoм нa печат.
- Линија бр. 8: Влае – бул.Партизански Одреди, мост Г.Делчев, бул.Г.Делчев – Битпазар и на своја траса, исто и во обратната насока.
- Линија бр. 9: Кл. Центар – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Jугодрво), Битпазар и продолжуваш по својата траса, а во обратната насока по непроменета траса.
- Линија бр. 15 и 15а: од Карпош 3 (почетна 7 и 59), ул. Карпошово востание (ОУ.Лазо Трповски), поликлиника Букурешт, бул. Партизански Одреди, бул. Г.Делчев, Судска палата, Комплекс Банки, ул. Владимир Комаров, ул. Васко Карангелевски, Сп.Сала MЗТ,бул. АСНОМ, Ново Лисиче, a oбратно од Ново Лисиче до Комплекс Банки по својата траса, Судска Палата, бул.Гоце Делчев, бул.Партизански одреди до Карпош 3.
- Линија бр. 16: Железара – Б.Пазар– Југодрво и продолжуваш по своја траса, а во обратната насока по иста траса.
- Линија бр. 19: Почетна станица Карпош 3 (почетна 7 и 59), ул.Карпошово востание (ОУ.Лазо Трповски), поликлиника Букурешт и продолжуваш по своја траса, а во обратната насока по својата траса до Карпош 3.
- Линија бр. 21: Тр.центар, Судска палата, бул. Г.Делчев, бул.Партизански Одреди и продолжуваш по своја траса, а во обратната насока по иста траса.
- Линија бр. 22: Тр.центар, Судска палата, бул. Г.Делчев, бул.Партизански Одреди и продолжуваш по своја траса, а во обратната насока по иста траса.
- Линија бр. 22А: Кл. Центар – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Jугодрво), Судска палата, бул. Г.Делчев, бул.Партизански Одреди и продолжуваш по своја траса, а во обратната насока по редовна нормална траса.
- Линија бр. 24: Почетна станица Карпош 3 (почетна 7 и 59), ул. Карпошово востание (ОУ.Лазо Трповски), поликлиника Букурешт, бул. Партизански Одреди , бул. Г.Делчев, Судска палата, Југодрво и продолжуваш по своја траса. Во обратна насока по истата траса до Карпош 3.
- Линија бр. 25 (Милениумски крст): Тр.центар, Југодрво, ул.Кирил и Методиј (Рамстор), бул. Мајка Тереза и продолжува по својата траса, а во обратната насока по ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Jугодрво), до Транспортен центар.
- Линија бр. 50: Кл. Центар, ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин( Jугодрво), Битпазар и продолжуваш по својата траса, а во обратната насока, од Битпазар продолжуваш до Југодрво, ул. Кирил и Методиј (Рамстор) и Кл.Центар.
- Линија бр. 57: Козле, ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Jугодрво), Битпазар и продолжуваш по својата траса, а во обратната насока, од Битпазар продолжуваш до Југодрво, ул. Кирил и Методиј (Рамстор) и Козле.
- Линија бр. 59: почетна станица, ул.Карпошово Востание (ОУ.Лазо Трповски), поликлиника Букурешт, бул.Партизански Одреди, бул. Г.Делчев, Битпазар, Бутел – до К.Бара. Во обратната насока по истата траса.
- Линија бр. 59А: К.Вода, Југодрво, Битпазар и продолжуваш по својата траса. Во обратната насока по истата траса.
- Линија бр. 59Б: Ново Лисиче, бул.Јане Сандански, Комплекс банки, Судска палата, Битпазар и продолжуваш по својата траса, а во обратната насока од Битпазар, Судска палата, Комплекс банки, Тр.центар, ул.Владимир Комаров, ул.Васко Карангелески, бул.АСНОМ и Ново Лисиче
- Линија 31,41, 51, 67 и 70: Тр.центар, бул. Кочо Рацин, подвозник, ул.Антон Попов, ул. ул.Димо Х.Димов, ул.Борис Трајковски и продолжуваш по својата траса. Во обратната насока по истата траса.
- Линија 58: Тр.центар, , бул. Кочо Рацин, подвозник, ул.Антон Попов, ул. ул.Димо Х.Димов и продолжуваш по својата траса. Во обратната насока по истата траса.
- туристичката линија „Sity tour“ која поаѓа од Порта Македонија нема да сообраќа.
II. Линии со непроменета траса:
а) Градски линии: 2, 2А, 65В
б) Приградски линии: 11, 18, 47, 47а, 53, 55, 56, 60, 61, 63а, 63б, 65, 66, 68, 69, 71,81
|